فلورایدتراپی راهی برای حفاظت از دندان‌ها: شما دوبار در روز به دندان‌هایتان مسواک می‌زنید، به‌طور منظم از نخ دندان استفاده می‌کنید، و هر شش‌ماه یکبار به دندانپزشکتان مراجعه می‌کنید، اما آیا می‌دانستید که همچنین شستشو با فلوراید که ماده‌ای موثر در پیشگیری از پوسیدگی و ایجاد حفرات دندانی است، به سالم و قوی نگه داشتن دندان‌هایتان کمک می‌کند؟

فلوراید با ایجاد یک پوشش و جلوگیری از تجمع و تثبیت پلاک پوسیدگی‌زا روی سطح دندان، از پوسیدگی و حفره‌دار شدن آن جلوگیری می‌کند.

فلوراید به دو صورت سیستمیک و موضعی وجود دارد:

فلوراید سیستمیک به صورت خوراکی و معمولاً از طریق آب آشامیدنی وارد بدن می‌شود. در زمان تکامل دندان در زیر لثه، این نوع از فلوراید به تقویت مینای دندان کمک می‌کند و باعث می‌شود دندان در برابر ایجاد حفرات پوسیدگی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

فلوراید را همچنین می‌توان به صورت موضعی برای پیشگیری از پوسیدگی بر روی دندان‌های رویش‌یافته در دهان مورد استفاده قرار داد. نحوه استفاده موضعی با خمیردندان، دهان‌شویه، و فلورایدتراپی حرفه‌ای توسط دندانپزشک می‌باشد.

چگونگی فلورایدتراپی توسط دندانپزشک
فلورایدتراپی در مطب دندانپزشکی چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. بعد از درمان ممکن است از فرد خواسته شود تا به مدت ۳۰ دقیقه دهانش را آب نکشد یا چیزی نخورد تا فلوراید جذب دندانها شود. بسته به وضعیت سلامتی دهان شما یا توصیه دندانپزشک ممکن است لازم باشد هر سه، شش یا ۱۲ ماه یکبار فلورایدتراپی انجام گردد. همچنین ممکن است دندانپزشک یک دهانشویه، ژل، یا محلول شستشوی آنتی‌باکتریال حاوی فلوراید برای استفاده در خانه تجویز کند.

انتخاب راه درست دریافت فلوراید
هنگام انتخاب یک محصول حاوی فلوراید نظیر خمیردندان یا دهان‌شویه برای استفاده در منزل، همیشه دنبال برچسب تأیید وزارت بهداشت باشید. از ایمنی و کارآیی چنین محصولاتی اطمینان حاصل شده است. از دندانها و لبخند زیبایتان با روشهای درست دریافت فلوراید محافظت کنید! برای آگاهی بیشتر در مراجعه بعدی‌تان به این مرکز با دندانپزشک در این زمینه صحبت کنید.